Nesovice

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyObce ve správním obvodu ORP >

Nesovice

Území správního obvodu Nesovice spadá do povodí řeky Dyje, Moravy, Dunaje a úmoří Černého moře.
Patří z převážné části do povodí Střední Moravy, dílčího povodí 4 –15 - 03 (střední tok Litavy). Hlavním vodním tokem je říčka Litava ve správě Povodí Moravy, s.p., pramenící v pohoří Chřiby a protéká celou obcí od východu na západ. Do říčky Litavy se ve středu obce vlévá ze severu, zprava Hvězdlička, přitékající od severu, která odvodňuje severní část obce. Tok Hvězdlička je ve správě Lesy ČR s.p. - správa VT - oblast povodí Dyje.

Z hlediska klimatického jde o území s průměrnou roční teplotou 9,1 °C a průměrným ročním úhrnem srážek 620 mm.

Půdorys říční sítě nad obcí má v základních rysech u Litavy přímý, u Hvězdličky vějířovitý tvar. Oba vodní toky odvodňují západní část Chřibů a Litenčické pahorkatiny a pro svůj charakter mají povodňové epizody střídavý, bouřlivý až vleklý průběh. Hvězdlička je spoutána vodní nádrží nad Milonicemi, na Litavě žádná nádrž není. a z důvodu úzkého přímého toku nebyly zde ani v minulosti budovány žádné umělé retenční nádrže. Nebezpečí hrozí jak z letních přívalových a déletrvajících srážek tak z jarního tání.

Ledové jevy, které by ohrožovaly obec Nesovice se ve významnější míře nevyskytují. Pokud by došlo k zalednění na říčce Litavě, je tento jev výrazně omezen úzkým hlubším korytem toku, kdy k nápěchům nemůže na řídce rozmístěných mostcích ani lávkách docházet. Na druhé straně ovšem hrozí významné zvýšení hladin při jarním tání sněhové pokrývky v Chřibech doprovázeném dešťovými srážkami.

Povodňový plán obce:

ID obce:

web:

informativní počet obyvatel k 01.01.2024

1099 (MV ČR – nenahrazuje ČSÚ)

katastrální území:

Letošov, Nesovice

ČSÚ:

Nesovice – vybrané statistické údaje

povodňová komise:

server POVIS, lokální databáze

Vybrané mapy z povodňového plánu ORP pro území obce: