Popis území

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část > Charakteristika zájmového území >

Popis území

Správní obvod ORP Rosice je jedním z 21 správních obvodů Jihomoravského kraje nacházející se u jeho západní hranice s krajem Vysočina (SO ORP Náměšť nad Oslavou a Velké Meziříčí). V rámci Jihomoravského kraje sousedí s SO ORP Tišnov, Kuřim, Brno, Šlapanice a Ivančice.

K 31. 12. 2016 mělo ve správním obvodu ORP Rosice bydliště 25 721 osob (údaje ČSÚ), žilo zde tedy 2,18 % obyvatel Jihomoravského kraje.

Geomorfologické zařazení lokality:

Soustava:  Česko-moravská subprovincie

Podsoustava: Českomoravská vrchovina

Celek: Křižanovská vrchovina

Podcelek: Bítěšská vrchovina

Okrsky: Jihošovská pahorkatina
 

Soustava:  Česko-moravská subprovincie

Podsoustava: Brněnská vrchovina

Celek: Boskovická brázda

Podcelek: Oslavanská brázda

Okrsky: Rosická kotlina, Zbýšovská pahorkatina, Hvozdecká pahorkatina
 

Soustava:  Česko-moravská subprovincie

Podsoustava: Brněnská vrchovina

Celek: Bobravská vrchovina

Podcelek: Lipovská vrchovina

Okrsky: Hlínská vrchovina, Omická vrchovina
 

Území SO ORP Rosice se nachází v Českomoravské geomorfologické subprovincii. Dále se dělí do čtyř geomorfologických celků: Křižanovská vrchovina, Jevišovická pahorkatina, Boskovická brázda a Bobravská vrchovina.  

Z geomorfologických podcelků zaujímá největší plochu na západě a středu SO ORP Rosice Bítešská vrchovina.  Střední nadmořská výška Bítešské vrchoviny činí 517,2 m. Tato plochá vrchovina se skládá zejména z krystalických břidlic, vyvřelin, místy z ostrůvků mořských usazenin.

Středem území SO ORP Rosice se táhne Oslavanská brázda.  Je tektonická sníženina JZ-SV směru. Střední nadmořská výška činí 306,5 m.

Na východ území SO ORP Rosice zasahuje geomorfologický podcelek Lipovské vrchoviny. Lipovská vrchovina je tvořena soustavou protáhlých hřbetů a prolomů. Hřbety jsou rozděleny příčnými průlomovými údolími Jihlavy, Bobravy a Svratky.  

Nevýznamnou částí na území zasahuje Znojemská pahorkatina na jihozápadě.

Z půdních poměrů většinu území tvoří modální kambizemě, část Oslavanské brázdy tvoří z většiny modální hnědozemě. V oblasti Lukovan se nachází pelozemě, v oblasti  Zástávky u Brna pararendziny, u Ostrovačic najdeme černozemě. Místy se na území SO ORP Rosice vyskytují ostrůvky modálních luvizemí.

 

Soubor: b_char_popis.htm


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Popis území

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 8. 3. 2018, publikována: 8. 9. 2024