<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Důležité stránky] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Popis území |
SO ORP Slavkov u Brna spadá do okresu Vyškov ve východní části Jihomoravského kraje a sousedí se šesti dalšími SO ORP. Na východě je to SO ORP Bučovice, na severu SO ORP Vyškov, na západě SO ORP Šlapanice a SO ORP Židlochovice a na jihu jsou to SO ORP Hustopeče a SO ORP Kyjov.
Územím prochází důležitý silniční tah. Tím je silnice I/50, která je páteřní silnicí přes Jihomoravský kraj. Zajišťuje spojení směrem na Brno a Uherské Hradiště. Z jihu vede do města silnice I/54. Zajišťuje spojení na Kyjov, Veselí nad Moravou a dále na Slovensko. Ze Slavkova u Brna už dále nepokračuje a napojuje se na silnici I/50. Souběžně se silnicí probíhá železniční trať č. 340 Brno-Uherské Hradiště tzv. Vlárská dráha.
Celková výměra činí 15 770 ha, z čehož zemědělská půda zaujímá 11 242 ha, lesní pozemky 2 751 ha a zastavěná plocha 335 ha. K 01.01.2023 žilo v SO ORP Slavkov u Brna 24324 obyvatel (údaje MV), což odpovídá hustotě zalidnění 154 obyvatel/km2.
Soustava: Vněkarpatské sníženiny
Podsoustava: Západní Vněkarpatské sníženiny
Celek: Dyjsko-svratecký úval
Podcelek: Pracká pahorkatina
Okrsky: Šlapanická pahorkatina, Cezavská niva, Moutnická pahorkatina
Podsoustava: Středomoravské Karpaty
Celek: Ždánický les
Podcelek: Dambořická vrchovina
Okrsky: Otnická pahorkatina, Uhřická vrchovina
Podsoustava: Středomoravské Karpaty
Celek: Litenčická pahorkatina
Podcelek: Bučovická pahorkatina
Okrsky: Kučerovská pahorkatina, Větmická vrchovina, Brankovická pahorkatina
Nejvyšším bodem území je bezejmenná kóta na jižní hranici SO ORP. Nachází se poblíž silnice I/54 a má nadmořskou výšku 399 m. Z geomorfologického hlediska patří západní část území do soustavy Vněkarpatské sníženiny, podsoustavy Západní Vněkarpatské sníženiny. Geomorfologické celky jsou zastoupeny Vyškovskou bránou a Dyjsko-svrateckým úvalem. Východní část území patří do soustavy Vnější Západní Karpaty, podsoustavy Středomoravské Karpaty. Geomorfologické celky jsou zastoupeny Ždánickým lesem a Litenčickou pahorkatinou.
Ždánický les je plochá vrchovina, rozkládající se jižně od města Slavkov u Brna. Její střední výška činí 270,7 m. Je to území klenbovitě vyklenuté s rozsáhlými zbytky pobadenského zarovnaného povrchu a hluboce zařezanými údolími zejména v SV a JZ části. Litenčická pahorkatina tvoří členité území samotného města Slavkov u Brna a území severně a východně od něj. Je to erozně denudační pahorkatina s vrchovinným povrchem s výraznými vlivy tangenciální a radiální tektoniky. Většina podloží v území je tvořena sedimenty. Jižně od Slavkova u Brna jsou to třetihorní sedimenty vnější skupiny příkrovů, které jsou překryty kvartérními sedimenty.
Z hlediska půdních typů mají největší zastoupení v území vysoce úrodné černozemě. Na sever od Slavkova u Brna se nacházejí pelozemě. Jsou to půdy, které vznikly na třetihorních jílovcích, mají středně hluboký humusový horizont. Podél vodních toků se vyskytují půdy ovlivněné vodou – fluvizemě. Severně od Slavkova u Brna je velká část podloží tvořena neogenními vápnitými jíly, místy s polohami písků. Okolní podloží tvoří opět kvartérní sedimenty (spraše, sprašové hlíny).
Z biogeografického hlediska náleží území do panonské podprovincie a západokarpatské podprovincie. V území se nacházejí následující bioregiony 4.3 Hustopečský a 3.1 Ždánicko-Litenčický. Hustopečský se rozkládá na většině území. Ždánicko-Litenčický se nachází v jižní části území.
V území se nachází i několik maloplošných zvláště chráněných území. Mezi nejvýznamnější patří například PR Rašovický zlom-Chobot nebo PR Visengrunty.
ORP Slavkov u Brna spravuje celkově 18 obcí.
Soubor: b_char_popis.htm
stránka aktualizována: 17. 1. 2018, publikována: 8. 9. 2024