Popis území

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část > Charakteristika zájmového území >

Popis území

Správní obvod ORP Šlapanice je jedním z 21 správních obvodů Jihomoravského kraje. Území ORP je rozděleno na dvě části mezi kterými se nachází Statutární město Brno, dále sousedí se správními obvody ORP Rosice, Ivančice, Židlochovice, Slavkov, Vyškov, Blansko a Kuřim. Správní obvod tvoří celkem 37 obcí a 3 města. K 01.01.2023 mělo ve správním obvodu Šlapanice bydliště 69367 osob, žilo zde tedy 5,7 % obyvatel Jihomoravského kraje. Celková rozloha SO ORP činí cca 34 300 ha.

 

Mapa správního obvodu ORP Šlapanice

Mapa správního obvodu ORP Šlapanice

Geomorfologické zařazení lokality:

Soustava: Česko-moravská soustava

Podsoustava: Brněnská vrchovina

Celek: Drahanská vrchovina

Podcelky: Adamovská vrchovina, Moravský kras, Konická vrchovina
 

Soustava: Česko-moravská soustava

Podsoustava: Brněnská vrchovina

Celek: Bobravská vrchovina, Dyjsko-svratecký úval

Podcelky: Lipovská pahorkatina, Rajhradská pahorkatina
 

Soustava: Vněkarpatské sníženiny

Podsoustava: Západní vněkarpatské sníženiny

Celek: Dyjsko-svratecký úval

Podcelky: Pracká pahorkatina
 

Území SO ORP Šlapanice se nachází na pomezí dvou geomorfologických provincií, a to do České vysočiny v oblasti severně od Šlapanic a v celé oblasti na západě. Oblast jižně od Šlapanic spadá do provincie Západních Karpat.  

Bobravská vrchovina se rozkládá na západě území SO ORP Šlapanice. Tato členitá vrchovina je tvořena vyvřelinami brněnského plutonu, ve sníženinách jsou křídové, neogenní a čtvrtohorní usazeniny.  Střední nadmořská výška činí 316,7 m. Východním směrem jí protékají říčky Bobrava, Svratka a Jihlava.

Dyjsko-svratecký úval se nachází jižně od Šlapanic. Je to sníženina s plochým povrchem měkkých tvarů o střední výšce 210 m.

Severně od Šlapanic se rozléhá Drahanská vrchovina. Jedná se o členitou vrchovinu střední nadmořské výšky dosahující 462,8 m. Na devonských vápencích je v této oblasti položen Moravský kras s řadou krasových jevů.

Co se týká půdních poměrů, tak severní oblast Drahanské vrchoviny je tvořena převážně modálními kambizeměmi, jižní část území poté modálními černozeměmi.

Soubor: b_char_popis.htm


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Popis území

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 8. 3. 2018, publikována: 17. 3. 2024