Historické povodně

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Historické povodně

Na území ORP Veselí nad Moravou se vyskytly ničivé povodně mnohokrát. Mezi nejvýznamnější patří povodně 1997, 2005, 2006 a 2010:

 

Tok

Stanice A, B

Datum

Kulminace

[cm]

Průměrný roční stav [cm]

Průměrný roční průtok [m3/s]

Morava

Strážnice

14. 7. 1997

754

210

59,6

29. 3. 2006

703

2. 6. 2010

705

Velička

Velká nad Veličkou

7. 7. 1997

166

14

0,486

22. 6. 1999

168

29. 3. 2006

164

Povodeň červenec 1997

Povodňová situace v červenci 1997 byla způsobena dvěma epizodami vydatných dlouhotrvajících srážek. Srážky na území ČR započaly 04.07.1997, její přechod byl provázen četnými bouřkami a lijáky. Vytvořila se prohlubující se tlaková níže, která postupovala směrem k severovýchodu na západní Ukrajinu, kde zpravidla slábne. Tentokrát srážky ale pokračovaly ještě o dva dny déle, protože Azorská výše se přesunula k jižní Skandinávii, čímž došlo k zablokování retrográdního postupu tlakové níže, která se tak zastavila nad územím jižního Polska. V důsledku toho došlo k zesilování úhrnů spadlých srážek na svahy Krkonoš, Orlických hor, Jeseníků a Beskyd. Druhé srážkové období započalo 17.07.1997, kdy došlo k přibližování a nakonec ke splynutí dvou frontálních systémů.

6218_Veseli-povoden-01

Dne 14.07.1997 byla na hladinoměrné stanici Strážnice zaznamenána kulminace Moravy 754 cm, při průměrném ročním stavu 194 cm. V úseku mezi Strážnicí a Hodonínem došlo k zadržení vody v náspu železniční tratě Bzenec – Veselí na Moravě, který tak zadržel postupovou dobu povodně o několik hodin. Vytvořený „poldr“ však nápor nevydržel, protrhl se a vytvořil tak umělou kulminaci ve Strážnici s Qk = 900 m3/s.

Evakuovány musely být obce Moravský Písek a Veselí nad Moravou.

Povodeň ve Veselí nad Moravou zasáhla katastr Milokoště od ulice Sekule a V dědině po levý břeh Moravy, téměř na celé ploše (cca 186 ha). V katastru Předměstí zaplavila voda částečně ulici U stavu, Masarykovu a Nákli. Město Veselí zaplavila voda celé. Katastr Zarazic byl zaplaven od pravé hráze řeky Moravy k odlehčovacímu rameni Moravy o výměře 298 ha. Celkově bylo ve Veselí nad Moravou ohroženo 1170 obyvatel a evakuováno 619 obyvatel. Počet zaplavených domů byl 233, z toho 7 spadlo a 19 bylo určeno k demolici.

V Moravském Písku bylo zaplaveno 1506 ha katastru, škody na majetku občanů dosahovaly na 20 miliónů korun a celkem bylo evakuováno 77 RD. Moravský Písek byl zaplaven v důsledku protržení ochranné hráze odlehčovacího ramene řeky Moravy.

Ve Strážnici byly zaplaveny zejména sklepy rodinných domů a také studně. Bylo nutno také evakuovat Autokemp s 123 osobami.

Ve Vnorovech bylo zaplaveno celé území mezi vlastním tokem Moravy a odlehčovacím kanálem řeky Moravy (místně zvané Zarazický výkaz, Za Moravou a Vnorovský les. Dále bylo zaplaveno území pod jezem Vnorovy mezi ochrannou hrází a vlastním korytem řeky Moravy (les Vilém) až po silnici Strážnice – Bzenec Přivoz.

V obci Kněždub Velička zaplavila na 102 domů a 150 ha polí. V Radějově došlo k vybřežení Radějovského potoka a škody byly odhadnuty na 1 200 000 Kč. Ve Velké nad Veličkou bylo zatopeno cca 60 domů a znečištěno stejné množství domovních studní.

 

Strážnice–autokamp, červenec 1997

Strážnice–autokamp, červenec 1997

 

Vnorovský jey

Vnorovský jey

Veselí nad Moravou, ul. V Dědině, červenec 1997

Veselí nad Moravou, ul. V Dědině, červenec 1997

Milokošť, hostinec U Stovkz, červenec 1997

Milokošť, hostinec U Stovkz, červenec 1997

Povodeň 2005

V období od 18.03. do 24.03.2005 došlo k rozvodnění toků Morava, Svodnice Velička a Polešovický potok. Došlo k vybřežení vody z neupraveného koryta toku Svodnice a k poškození místní komunikace v délce cca 60 m. K významnějšímu vybřežení vody z koryt toků nedošlo, nedošlo tudíž ani k významnějšímu ohrožení majetku obcí ani majetku obyvatel. Došlo pouze k tvorbě jezer z tající vody na polích, tuto vodu bylo nutno čerpat ještě před povodní, např. na k.ú. Strážnice. V některých nemovitostech v blízkosti toků (na území města Veselí nad Moravou zejména na stavbách zahrádkářských chat) mohlo dojít ke škodám na stavbách občanů a k zaplavení sklepů těchto nemovitostí. Zdejšímu úřadu nejsou tyto škody nahlašovány a zdejší úřad je ani neeviduje, škody nesou majitelé nemovitostí.

Povodeň 2006

Povodeň v březnu roku 2006 byla způsobena kombinací vydatných a dlouhotrvajících dešťů a rychlého tání sněhové pokrývky. Povodeň zasáhla téměř celé území SO ORP v období od 27.03.2006 do 10.04.2006.

V lokalitě Rybníček ve Veselí nad Moravou došlo k přelití vody z odpadu od MVE. Došlo k zatopení některých objektů, sklepů a zahrad (v lokalitách Masarykova ul., Kožešnická ul., Břehy, Milokošť a park ve Veselí nad Moravou) - průsaky podzemní vodou. Zaplaveno bylo rozsáhlé nezastavěné území obce Moravský Písek a též obcí Vnorovy a Strážnice.

Povodeň na Veličce měla mimořádně rychlý průběh. Obce Hroznová Lhota, Žeraviny - pravobřežní rozliv vody z koryta Veličky do polí. Voda se před zastavěným územím obce Žeraviny zastavila. Došlo k rozlivu Veličky z koryta a k zaplavení sousedních zemědělských pozemků i v horních částech povodí Veličky (v lokalitě Petruchovy Mlýny na k.ú. Javorník). K rozlivu do polí došlo i na přítocích Veličky, čerpání vody ze zaplavených sklepů bylo zajišťováno v řadě obcí v povodí Veličky, např. v Lipově, v Louce apod., zejména silami místních sborů dobrovolných hasičů.

Povodeň na Radějovce měla za následek zhoršení jakosti podzemní vody ve zdroji obecního vodovodu v Radějově. Povodeň (resp. tání sněhu a srážky) měla za následek i sesuvy území na lesní půdě na k.ú. Radějov a Javorník.

Povodeň na Svodnici byla účinně zmírněna funkcí průtočné vodní nádrže Blatnička. Na VN Blatnička byl očekáván zvýšený průtok při tání velkých zásob sněhu v povodí a nádrž byla dostatečně předpuštěna a její retenční prostor byl maximálně zvýšen.

Povodeň květen 2010

Hlavní příčinou vzniku povodní byla intenzivní srážková činnost v oblasti Beskyd a Javorníků. Nejvíce bylo zasaženo povodí Bečvy a úsek řeky Moravy od soutoku s Bečvou až po soutok s Dyjí. Největší srážkové úhrny nastaly ve dnech 17.–21.05.2010. Území SO ORP Veselí nad Moravou ovšem nejvíce zasáhla druhá povodňová epizoda ve dnech 02.–11.06.2010. Ta byla způsobená rovněž intenzivní srážkovou činností, a také velkou nasyceností povodí z předchozích srážek.

Dne 02.06.2010 dosáhla kulminace v profilu Strážnice (Morava) 705 cm, a na Kyjovce v Kyjově 210 cm. K rozlivům z koryta řeky Moravy v obcích správního obvodu Veselí nad Moravou nedošlo. Na řadě nejníže položených míst v údolní nivě řeky Moravy se objevila (nastoupala) spodní voda, příp. srážková voda, která se nemohla vsáknout. Stejně tak se spodní voda objevila ve sklepech RD, situovaných v oblastech s vysokou hladinou podzemní vody. Při červnové epizodě došlo k rozsáhlým rozlivům Veličky i Svodnice. V důsledku zaplavení vodou byly uzavřeny silnice mezi Veselím nad Moravou a Blatnicí pod sv. Antonínkem, mezi Tasovem a Hrubou Vrbkou, silnice mezi Blatničkou a Loukou byla sjízdná jen s opatrností. Byla přerušena dodávka elektřiny pro převážnou část obce Kněždub a pro rekreační oblast Lučina, v důsledku přerušení vedení VN pádem podmáčených stromů. V řadě obcí ve správním obvodu ORP Veselí nad Moravou došlo k zaplavení sklepů rodinných domků, v obci Louka došlo i k zaplavení obecního hřbitova. Došlo k rozsáhlému rozlivu vody z koryta vodního toku Svodnice, na území levobřežně pod obcí Blatnice pod sv. Antonínkem, kde voda přetekla za nádražím Blatnice pod Sv. Antonínkem přes silnici Veselí – Blatnice až do povodí vodního toku Kozojídky a byla zadržena až nad obcí Kozojídky v nově vybudovaném poldru s vodní nádrží. Ve Veselí nad Moravou vybřežená voda ze Svodnice zaplavila hospodářskou část samoty (nazývané Mlýnek) p. Kouřila. V obci Javorník, v osadě Petruchovy Mlýny došlo k sesuvu půdy v šířce cca 30 m, který hrozí zatarasením koryta Veličky a způsobením škod na mostu a silnici Javorník – Nová Lhota a na LB bytové zástavbě a hospodářských stavbách. Vybřeženou vodou a též vodou „vnitřní“ v údolní nivě řeky Moravy bylo zaplaveno několik km2 lesní a zemědělské půdy na území obcí Moravský Písek, Veselí nad Moravou, Vnorovy a Strážnice, kde na zemědělské půdě došlo k rozsáhlým škodám. V době povodně se projevil pozitivní vliv na průběh povodně u vodní nádrže Blatnička na Svodnici a u nádrže s poldrem na Kozojídce.

Ostatní historické povodně

V červnu roku 1961 byla velkou přívalovou povodní zasažena obec Blatnička. V roce 1999 nastal 3. stupeň povodňové aktivity v obci Kněždub, kdy došlo k přelití hrází u Rybníčka, Hučláku i Vlčího járku.

 

Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD

Soubor: b_druhy_historicke.htm


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Historické povodně

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 19. 1. 2018, publikována: 17. 3. 2024