Vodní toky

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické poměry >

Vodní toky

Dyje (4-14-02-001)

Dyje (německy Thaya) vzniká na soutoku Moravské a Rakouské Dyje (410 m n. m.), ústí do Moravy na česko-rakousko-slovenském trojmezí v nejníže položeném bodě Moravy (148 m n. m.). Územím SO ORP protéká od západu k východu přes obce Podhradí nad Dyjí, městys Vranov nad Dyjí, Bítov, město Znojmo, Dobšice, Dyje, Tasovice, Hodonice, Krhovice. Z velké části tvoří Dyje přirozenou hranici mezi Českou republikou a Rakouskem. V roce 1991 byl úseku mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem vyhlášen Národní park Podyjí. Na toku Dyje bylo vybudováno několik vodních nádrží, konkrétně vodní díla Vranov a Znojmo. Plocha povodí toku činí 13 419 km2, délka toku 235,4 km (včetně Rakouské Dyje 311 km) a průměrný průtok pod hrází VD Znojmo dosahuje 10,4 m3/s a při ústí do Moravy 43,9 m3/s.

Jevišovka (4-14-03-001)

Levostranný přítok Dyje, který pramení západně od obce Komárovice poblíž města Moravské Budějovice, do Dyje ústí u obce Jevišovka na území ORP Mikulov. Přes území SO ORP Znojmo protéká ze severozápadu k východu přes město Jevišovice a obce Černín, Vevčice, Plaveč, Výrovice, Tvořihráz, Borotice, Božice a město Hrušovany nad Jevišovkou. Na toku byly vybudovány 2 vodní díla, konkrétně Jevišovice a Výrovice. Plocha povodí Jevišovky činí 779 km2, délka toku 83 km a průměrný průtok v obci Hrušovany nad Jevišovkou 1,35 m3/s.

Daníž (4-14-02-080)

Pramení u obce Vrbovec v jižní části SO ORP Znojmo v nadmořské výšce cca 213 m n. m. a odtud směřuje k jihovýchodu, kde pod hrází Dolního Jaroslavického rybníku (cca 187 m n. m.) ústí zprava do Mlýnské strouhy (Dyjskomlýnský náhon).

Mlýnská strouha (Dyjskomlýnský náhon) (4-14-02-079)

Technická památka, známá také jako Krhovicko-jaroslavický náhon, je jedno z nejstarších vodních děl na Moravě. U obce Krhovice odbočuje v nadmořské výšce cca 196 m n. m. vpravo z Dyje a směřuje k východu, kde se na ni po 31,6 km opět napojuje za rakouským městem Laa an der Thaya (cca 175 m n. m.). Na toku jsou vybudovány 2 velké rybníky, Horní a Dolní Jaroslavický rybník. Plocha povodí činí 253,3 km2 a průměrný průtok při ústí dosahuje 0,2 m3/s.

Želetavka (4-14-02-010)

Levostranný přítok Dyje pramení západně od obce Lesná v nadmořské výšce 660 m n. m., odkud směřuje k jihu k obci Bačkovice a dále na východ k ústí pod hradem Bítov (340 m n. m.), při kterém dosahuje délky 55,8 km. Plocha povodí činí 374,9  km2 a průměrný průtok 1,11 m3/s.

Skalička (4-14-03-040)

Levostranný přítok Jevišovky pramení západně od obce Medlice ve výšce cca 365 m n. m. odkud směřuje jihovýchodně k obci Hostěradice, odkud se stáčí k jihu k obci Stošíkovice na Louce, pod kterou ústí do Jevišovky v nadmořské výšce cca 195 m n. m. Celková délka toku je 22,77 km.

Mezi další významné toky patří:

Blatnice, která protéká v západní části území přes obce Mešovice, Uherčice, Korolupy a Lubnice (u které ústí zprava do Želetavky)

Křeslický potok, protéká západní části území SO ORP přes několik rybníků (Podvesný, Celniční) a v Podhradí nad Dyjí ústí zprava do Dyje

Doubravka, protékající v severozápadní části SO ORP a ústící zprava do Ctidružického potoku

Nedveka, pramení v lesích severně od obce Jiřice u Moravských Budějovic a v městě Jevišovice ústí do Jevišovky

Křepička, pramení poblíž obce Běhařovice v severní části území, odkud pokračuje jižním směrem přes obce Horní Dunajovice, Želetice a Vítonice (u kterých ústí zleva do Jevišovky)

Únanovka, pramení u obce Únanov ve střední části území, odtud směřuje k východu přes obce Těšetice, Bantice a Práče, u které ústí zleva do Jevišovky

kanál Krhovice-Hevlín, který odbočuje u obce Krhovice z Dyje a pokračuje východním směrem přes obce Valtrovice, Křídlůvky, Hrádek a Dyjákovice, odkud se stáčí směrem k severozápadu po ústí do Hrabětického potoka, který po chvíli ústí zleva do Dyje

 

 

Další informace: Přílohy: Seznam toků

Soubor: b_char_vt.htm


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické poměry > Vodní toky

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 22. 1. 2018, publikována: 17. 3. 2024