Hydrologické poměry – Morava

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část >

Hydrologické poměry – Morava

Zájmové území oblasti povodí Moravy leží v jihovýchodní části České republiky, jeho hranice tvoří na severu a západě rozvodnice řeky Moravy, na východě a jihu státní hranice mezi Českou a Slovenskou republikou. Oblast povodí Moravy má protáhlý tvar ve směru sever-jih, s výrazným výběžkem směrem k východu, který tvoří řeka Bečva. Hlavním tokem oblasti povodí Moravy je stejnojmenná řeka Morava. Po stránce hydrologické patří oblast povodí Moravy k úmoří Černého moře, vodu odvádí prostřednictvím řeky Moravy do Dunaje. Hlavní pramennou oblast představují hory v severovýchodní části povodí – Jeseníky, Beskydy a Bílé Karpaty.

Z hlediska hydrologického režimu patří horská část Bečvy k horské – sněhové oblasti s maximem vodnosti v dubnu, příp. březnu. Nejméně vodné měsíce připadají na konec zimy, jen výjimečně na podzim. Za období zimních a jarních měsíců (prosinec až květen) odteče 50 až 60 % celoročního množství odtoku. Hlavním zdrojem vodnosti je voda z tajícího sněhu.

Zbývající část toků v povodí patří k vrchovino-nížinné oblasti. Toky mají zřejmou převahu vodnosti v zimním a jarním období (nad 60 % celoročního odtoku), kdy se na napájení vodních toků podílí voda z dešťových či sněhových srážek.

Soubor: b_hydro_morava.htm


Věcná část > Hydrologické poměry – Morava

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 25. 4. 2022, publikována: 17. 3. 2024