<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Důležité stránky] Odborné pokyny pro provádění hlásné povodňové služby > C. Hlásná povodňová služba > Stanovení směrodatných limitů SPA v hlásných profilech |
Směrodatné limity pro stupně povodňové aktivity (SPA) v hlásných profilech na vodních tocích stanovují povodňové orgány (pro hlásné profily kategorie a je to MŽP jako ústřední povodňový orgán, pro kategorii B krajský úřad jako povodňový orgán kraje, pro kategorii C obecní úřad jako povodňový orgán obce). Důležité je, aby návrh na stanovení směrodatných limitů SPA byl řádně projednán. Účastníky projednání jsou v případě hlásného profilu kategorie a nebo B příslušný krajský úřad, správce povodí, regionální pracoviště (pobočka) ČHMÚ, obecní úřad ORP v dotčeném povodňovém úseku a obec, na jejímž území se hlásný profil nachází. Formální způsob stanovení směrodatných limitů SPA není žádným předpisem stanoven. Většinou se tak provede sdělením, kterým povodňový orgán oznámí stanovení nových směrodatných limitů ČHMÚ a dalším dotčeným subjektům. Důležité také je, aby stanovené směrodatné limity povodňový orgán promítl do svého povodňového plánu, a aby totéž provedly povodňové orgány nižších stupňů. ČHMÚ nově stanovené směrodatné limity zapracuje do evidenčních listů hlásných profilů a umístí na POVIS.
Doporučený postup pro zpracování návrhu směrodatných limitů SPA závisí na množství a kvalitě podkladů, které jsou pro daný hlásný profil k dispozici. Zahrnuje několik kroků:
•Stanovení úseku vodního toku, pro který směrodatné limity budou platit (povodňový úsek). Většinou jde o úsek vodního toku po proudu k následujícímu hlásnému profilu, může však být přiřazena i část úseku proti proudu.
•V povodňovém úseku se vybere jedno nebo více kritických míst, ve kterých podle zkušenosti dochází nejdříve ke vzniku povodňových škod.
•Odhadnou se (případně hydraulickým modelem spočítají) průtoky, při kterých v daném kritickém místě
1. je identifikovatelný nástup povodně,
2. povodeň zůstává v korytě vodního toku a ještě nepůsobí významnější škody,
3. voda se rozlévá a prokazatelně začíná způsobovat škody většího rozsahu nebo ohrožovat životy.
•Podle velikosti průtoků, odpovídajících jednotlivým SPA v kritických místech povodňového úseku, se určí směrodatné vodní stavy v hlásném profilu.
Celý postup je poměrně náročný a do značné míry i závislý na osobních zkušenostech zainteresovaných pracovníků. v některých případech lze podle zkušeností nebo záznamů z minulých povodní přímo odhadovat vztah mezi situací v kritických místech a vodních stavech v hlásném profilu. v každém případě obsahuje postup řadu nepřesností, proto nemá smysl nastavovat ve směrodatných limitech SPA podrobnější rozlišení než 5 cm. Důležité je na úrovni jednotlivých obcí po každé větší povodni správnost nastavení směrodatných limitů SPA zpětně ověřovat a v případě potřeby navrhnout jejich úpravu.
Směrodatné limity 3. SPA jsou většinou stanoveny relativně nízko vzhledem k možnému rozsahu povodňových průtoků (většinou okolo Q5 a jen ojediněle přes Q10). Znamená to, že po přestoupení 3. SPA již nelze extremitu povodně dále diferencovat, přičemž její rozsah nad 3. SPA může být ještě značný. ČHMÚ proto pro vyjádření extremity a nebezpečnosti povodně používá pro hlásné profily ještě pojem „extrémní povodeň“, jehož velikost stanovila jednotně na úrovni Q50.
Soubor: hpps-c-stanoveni-spa.htm
stránka aktualizována: 8. 10. 2021, publikována: 8. 9. 2024