Významné toky oblasti povodí Dyje

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část > Hydrologické poměry - Dyje >

Významné toky oblasti povodí Dyje

Dyje

V pramenné oblasti má řeka Dyje dvě větve – Rakouskou Dyji a méně vodnou Moravskou Dyji. Tyto zdrojnice se nacházejí v nadmořské výšce cca 650 m n. m. Dyje má několik hlavních přítoků, z nichž nejvýznamnější jsou řeky Svratka a Jihlava. Dyje je největším přítokem řeky Moravy, jde o pravostranný přítok Moravy. Ačkoliv má Rakouská Dyje delší tok, větší povodí i vodnost, v České republice je považována za hlavní větev Moravská Dyje, která vyvěrá na katastrálním území Panenská Rozsíčka ve výšce cca 657 m n. m. Teče jižním směrem až k obci na rakouském území, kde se slévá s Rakouskou Dyjí a do České republiky se vrací nad obcí Podhradí. V horní části byla na toku Dyje vybudována přehradní nádrž Vranov, jedna z největších údolních nádrží v celém povodí Moravy. Dále Dyje meandruje ve strmém a zalesněném údolí na území Národního parku Podyjí. U Znojma byla na Dyji vybudována stejnojmenná vodní nádrž – vodní dílo Znojmo, pod ním se Dyje dostává do rovinatého Dyjsko-svrateckého úvalu. V této nížinaté části povodí se stéká s jejími největšími přítoky, řekami Svratkou a Jihlavou. Dnes je v místě soutoku těchto tří řek vybudována soustava tří údolních nádrží u obce Nové Mlýny, které svou rozlohou představují největší vodní plochu v moravském regionu. Dolní tok Dyje protéká Břeclaví a v nadmořské výšce cca 150 m n. m. se Dyje vlévá pod Lanžhotem do Moravy, kde Morava opouští Českou republiku.

Jevišovka

Jevišovka je levostranný přítok Dyje pramenící v jihovýchodní části Českomoravské vrchoviny, západně od Moravských Budějovic ve výšce cca 557 m n. m. Pokračuje převážně jihovýchodním směrem přes obce Blížkovice, Jevišovice a dále pak na Hrušovany nad Jevišovkou. Poblíže obce Jevišovka se vlévá v nadmořské výšce 175 m n. m. do Dyje.

Svratka

Největším levobřežním přítokem řeky Dyje je řeka Svratka, která odvádí vody ze severní části Českomoravské vrchoviny. Pramení severně od Žďáru nad Sázavou u obce Cikháj na úbočí Křivého javora a Žákovy hory (810 m n. m.) ve Žďárských vrších, ve výšce cca 772 m n. m. Odtud teče nejprve severovýchodním směrem až po obec Borovnice, dále pak pokračuje jihovýchodním směrem k Brnu. Až po Veverskou Bitýšku protéká Svratka většinou úzkým údolím s vysokými úbočími, kde údolní dno nepřesahuje šířku několika set metrů. Pod Veverskou Bítýškou byla na toku řeky Svratky vybudována přehradní nádrž Brno. Pod Brnem vtéká do nížinné části Dyjsko-svrateckého úvalu. Ve střední nádrži vodního díla Nové Mlýny, v nadmořské výšce cca 170 m n. m. (hladina v nádrži), se řeka Svratka vlévá do řeky Dyje.

Svitava

Řeka Svitava, levostranný přítok Svratky, pramení v romantické oblasti Svitavské pahorkatiny nedaleko města Svitavy u obce Javorník v nadmořské výšce cca 471 m n. m., na rozvodí Černého a Severního. Její tok míří od pramene jižním směrem, protéká městem Svitavy a dále stále jižním směrem přes Letovice, Blansko a Adamov směrem k Brnu. Na jižním konci Brna se v nadmořské výšce cca 191 m n. m. vlévá do řeky Svratky. Jejím největším přítokem je řeka Punkva, která se do Svitavy vlévá pod Blanskem.

Litava

Litava je levostranným přítokem Svratky, pramení v pohoří Chřiby nedaleko vrcholu Brdo (587 m n. m.), přesněji Nad Studeným žlebem v nadmořské výšce cca 495 m n. m. Od pramene si udržuje východní směr, protéká obcemi Bučovice, Slavkov u Brna a u obce Židlochovice se vlévá do řeky Svratky v nadmořské výšce cca 179 m n. m.

Jihlava

Řeka Jihlava je pravostranným přítokem řeky Svratky, do které se vlévá ve střední nádrži vodního díla Nové Mlýny v nadmořské výšce cca 169 m n. m. Stejně jako Svratka pramení i Jihlava na Českomoravské vrchovině, její pramen se nachází u obce Počátky v kopcovitém terénu s výškou cca 666 m n. m. V horním toku protéká Jihlava převážně sevřenými zaklesnutými údolími, která znemožňují rozlivy do větších šířek. Protéká významným centrem kraje Vysočina – městem Jihlavou a pokračuje jihovýchodním směrem. Pod Třebíčí se nacházejí na toku Jihlavy dvě nádrže s energetickým využitím – Dalešice a Mohelno, které současně zajišťují dodávku vody pro jadernou elektrárnu Dukovany. V Ivančicích se do Jihlavy vlévají dvě řeky Rokytná a Oslava.

Oslava

Řeka Oslava, která levostranným přítokem řeky Jihlavy pramení v severní části Českomoravské vrchoviny jihozápadně od Žďáru nad Sázavou nad Matějovským rybníkem u obce Česká Mez v nadmořské výšce cca 567 m n. m. Dále vytéká ze soustavy novoveselských rybníků a pokračuje jižním směrem k městu Velké Meziříčí, před kterým je na řece Oslavě vybudována přehrada. Pod Velkým Meziříčím se Oslava stáčí jihovýchodním směrem a míří k městečku Náměšť nad Oslavou, pod kterým meandruje směrem k soutoku s řekou Jihlavou v Ivančicích, do které se vlévá v nadmořské výšce cca 205 m n. m.

Rokytná

Řeka Rokytná, pravostranný přítok řeky Jihlavy, pramení v Jaroměřické kotlině u městečka Rokytnice nad Rokytnou, poblíž obce Chlístov v nadmořské výšce cca 576 m n. m. Teče nejprve jihovýchodním směrem, od Biskupic v častých meandrech východním směrem a poblíže Moravského Krumlova se stáčí k severovýchodu, po krátkém úseku se u Ivančic, v nadmořské výšce cca 202 m n. m., vlévá do řeky Jihlavy.

Trkmanka

Tato řeka je levostranným přítokem Dyje, do které se vlévá asi 7 km severně od Břeclavi v nadmořské výšce cca 152,5 m n. m. Pramení ve Ždánickém lese pod vrcholem Radlovec (426 m n. m.). Největším přítokem je Spálený potok. V povodí se nachází 89 vodních ploch s celkovou rozlohou cca 63,46 ha, k největším z nich patří Balaton (4,51 ha) a Jezero (4,49 ha).

Kyjovka

Kyjovka je posledním přítokem Dyje před soutokem s Moravou, jedná se o levostranný přítok Dyje. Pramení v lesnatých kopcích Chřibů, pod vrchem Brdo (587 m n. m.), poblíže hradu Buchlova v cca 518 m n. m., odkud teče jihozápadním až západním směrem. Před městem Koryčany bylo na Kyjovce vybudováno vodní dílo Koryčany, za ním se Kyjovka u obce Mouchnice velkým obloukem stáčí na jih směrem ke Kyjovu. Pod Hodonínem se stáčí jihozápadním směrem, který si udržuje až do svého ústí do Dyje na – rakouských hranicích v nadmořské výšce cca 152 m n. m.

Soubor: b_hydro_dyje_toky.htm


Věcná část > Hydrologické poměry - Dyje > Významné toky oblasti povodí Dyje

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 25. 4. 2022, publikována: 17. 3. 2024